W każdym liczącym się sklepie nurkowym, stacjonarnym i internetowym znajdziecie bardzo dużą ofertę płetw różnych producentów.
Jeżeli chodzi o opinie co do wykonania i trwałości warto ich poszukać na różnego rodzaju forach nurkowych lub zapytać sprzedawcę o gwarancję i ilość reklamacji oraz jak długo są produkowane.

Tutaj znajdziecie kilka podstawowych informacji na co zwrócić uwagę przy doborze płetw.

Na wstępie proszę się zastanowić do jakiego rodzaju nurkowania mają nam służyć płetwy:

  • Czy będziemy nurkować w ciepłych wodach i liczyć się będzie dla nas waga ?
  • Czy będzie to nurkowanie w piance, czy w suchym skafandrze ?
  • Czy mamy zamiar nurkować we wrakach, jaskiniach ?

W momencie odpowiedzi na powyższe pytania możemy rozpocząć przymierzanie. Nasze stopy różnią się miedzy sobą nie tylko rozmiarem, ale również budową. Jedne mają wyższe podbicie, drugie szersze palce itd, dlatego różni producenci stosują różną budową „kalosza”.

Ze względu na wyżej wymienione czynniki, niezbędne jest przymierzanie płetw i dopasowanie ich do:

  • konkretnej stopy w przypadku płetwy kaloszowej,
  • konkretnego buta w przypadku płetwy paskowej lub ze sprężynami.

Miejsce na naszą stopę lub but musi być dobrane optymalnie, nie może być za luźne lub za ciasne, gdyż w obu przypadkach będziemy czuli dyskomfort oraz szybkie zmęczenie nóg powodujące skurcze.

W przypadku płetw paskowych lub ze sprężynami proszę o zwrócenie uwagę na głębokość i szerokość „kalosza”. Wsuwamy but do końca (pięta musi wystawać) i „kalosz” powinien przylegać do naszego buta jak najdokładniej jest to możliwe.
Jeżeli coś nie pasuje powinniśmy przymierzyć inne modele. Kiedy uporaliśmy się już z „kaloszem” musimy doprać płetwę pod względem twardości. Twardość płetwy decyduje o tym jak wiele wysiłku musimy włożyć w poruszanie się pod wodą i jaki osiągamy efekt jeżeli chodzi o prędkość.

Twardość płetw:

  • Miękkie - płetwy do nurkowań rekreacyjnych dla początkujących lub rzadko nurkujących, łatwo uginające się podczas pływania pióro nie wymagają wytrenowanej nogi.
  • Średnie - płetwy również do nurkowań rekreacyjnych, pióro sztywniejsze, wymaga więcej pracy do napędu nurka, znakomicie sprawdzają się podczas nurkowań w prądzie.
  • Twarde - płetwa wymagająca najlepszej kondycji, zapewniają dużą siłę napędową, idealnie nadają się do nurkowań w trudnych warunkach oraz do nurkowań w suchym skafandrze.