Balast

Balast

Balast nurkowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego nurka. W ofercie posiadamy kafle ołowiane 1kg, 2kg, 3 kg, woreczki śrutowe, balast do twina.

Filtry aktywne

 • Balast woreczkowy OMS

  Balast woreczkowy OMS

  48,00 zł

  Balast miękki w woreczku przeznaczony do nurkowania.

  GWARANCJA SATYSFAKCJI.

  • 14 dni na zwrot towaru.
  • Możliwość negocjowania ceny.
  • Darmowa dostawa od 300 zł.
Pokaż wszystkie produkty

Balast 

Wyposażenie nurków składa się z wielu istotnych elementów, które umożliwiają swobodne poruszanie się pod wodą. Balasty nurkoweto bez wątpienia znajdująca się w ścisłej czołówce część wyposażenia, która dla entuzjastów eksplorowania podwodnego świata okazuje się być niezbędną. Balast nurkowy to element umożliwiający osiągnięcie konkretnej głębokości oraz równoważenie dodatniej pływalności zarówno w przypadku skafandra mokrego, jak i suchego. Balasty są montowane na specjalnych pasach balastowych. Liczy się również ich rozmieszczenie. Odpowiednie ulokowanie balastów ma ogromny wpływ na komfort nurków podczas nurkowania. Co jeszcze należy wiedzieć i na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę? 

Jak wybierać balasty nurkowe? 

Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji oraz zapotrzebowania. Osoby nurkujące rekreacyjnie nie będą potrzebowały specjalistycznego sprzętu do zaawansowanego nurkowania. Jednocześnie podstawowy sprzęt może okazać się niewystarczający w przypadku doświadczonych nurków. Osoby przymierzające się do rozpoczęcia swojej nurkowej przygody powinny skonsultować się z ekspertami, którzy z chęcią pomogą dostosować balasty do indywidualnych potrzeb.

Kafle ołowiane  

Sporym uznaniem cieszą się kafle ołowiane. Warto pamiętać, że ołów jest znacznie cięższy od wody, dzięki czemu w formie obciążnika faktycznie jest w stanie pełnić swoją funkcję bez najmniejszego zarzutu. Obciążniki mogą przybierać bardzo różne formy. Na rynku dostępne są balasty o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Warto zatem przed zakupem przeprowadzić pewnego rodzaju rekonesans, by finalnie zdecydować się na modele, które sprawdzą się w naszym przypadku. Kafle ołowiane na ogół mają formę jednolitego odlewu. Takie ciężkie bryły ołowiane posiadają również specjalny otwór, dzięki czemu z łatwością zamontujemy balast na specjalistycznych pasach do tego przeznaczonych. Warto zwrócić uwagę na balast powlekany bezpiecznym dla środowiska plastikiem. Dostępne są modele w kształcie nerki. Specjalne profilowanie pozwala na wygodny montaż na pasie balastowym, a dostępne modele z łatwością dopasowują się do standardowych pasów. 

Woreczki śrutowe 

Kolejną możliwością są wygodne i w niektórych kręgach bardzo cenione woreczki śrutowe. Ich forma pozwala na bardzo wygodne rozmieszczenia woreczków wokół ciała. W tym wypadku obciążniki przyjmują formę wygodnych szczelnych sakiewek wypełnionych ołowiem śrutowym. Warto dodać, że w takim przypadku korzystamy ze specjalnych pasów balastowych, które posiadają odpowiednie otwory na woreczki. Wszystkie pasy są zaprojektowane w taki sposób, aby w razie konieczności można było odpiąć balasty w trybie natychmiastowym. 

Jaka waga będzie odpowiednia? 

Dostępne są balasty o rozmaitych formach i zróżnicowanej wadze. Ostateczna ilość obciążników o konkretnej wadze jest również uzależniona od wagi całej reszty ekwipunku. W grę wchodzi umiejętna i właściwa kompensacja dodatniej pływalności. Warto jednak mieć świadomość, że wielu nurków decyduje się na takie rozmieszczenie balastów, by w sytuacji tego wymagającej odpinać balasty stopniowo. Tylko w ten sposób będzie można bezpiecznie dotrzeć na powierzchnię, nie narażając się przy tym na chorobę dekompresyjną. Zróżnicowanie systemów balastowych może być wobec tego dobrym pomysłem. Balast nurkowy 1kg to najbardziej podstawowy obciążnik. W ofercie znajdują się obciążniki o takiej wadze w formie wygodnych w zamontowaniu kafli ołowianych, które są wyposażone w odpowiedni otwór. Kolejnym wariantem jest balast nurkowy 2kg oraz balast nurkowy 3kg. Wybór odpowiedniego zestawu powinien być w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb. Warto również wspomnieć o balastach innego rodzaju. 

Balast do twina to powszechnie wykorzystywany obciążnik do trymowania, czyli ustawienia ciała nurka pod wodą z uwzględnieniem kierunku płynięcia. I w tym wypadku mamy do wyboru balasty o zróżnicowanej wadze. Warto jednak dodać, że tego rodzaju obciążniki służą przede wszystkim do nurkowania z profesjonalnym zestawem dwubutlowym.