Buty na plażę i do wody jeszcze do niedawna były kojarzone z modnymi dodatkami, które niekoniecznie są potrzebne podczas urlopu nad wodą. Tymczasem dzisiaj wielu ludzi nie wyobraża sobie bez nich wakacji. Obuwie na plażę i do wody pełni wiele funkcji i sprawdza się w różnych okolicznościach. Jak wybrać odpowiednie buty i jakie modele cieszą się największą popularnością?

Buty na plażę - czym się charakteryzują?

Buty na plażę i do wody to szczególny rodzaj obuwia, który najczęściej produkuje się z gumy, tworzyw sztucznych czy też pianki. Zwykle sięgają kostki, przez co stabilizują ją bardziej niż sandały czy tym bardziej klapki. Ich cholewka wykonana jest z szybkoschnącego materiału lub pokryta jest dziurkami, przez co usprawnia wentylację i szybkie odprowadzanie nadmiaru wody. Z kolei gumowa podeszwa jest tworzona z myślą o bezpiecznym przemierzaniu śliskich nawierzchni czy też amortyzowaniu nierówności na plaży lub pod wodą. Nosi się je, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo, ponieważ skutecznie chronią stopy przed ślizganiem się, skaleczeniami, zadrapaniami i wszelkimi niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi.

Kiedy warto zakładać buty na plażę?

Buty na plażę sprawdzają się przede wszystkim w upalne południa, kiedy piasek jest rozgrzany do granic możliwości, ale również na plażach kamienistych czy też wybrzeżach pokrytych żwirem. Dzięki odpowiedniemu obuwiu można uniknąć ślizgania się na mokrych kamieniach czy też okaleczeń spowodowanych nadepnięciem na ostre krawędzie czy też kawałki szkła, które wcale nie są rzadkością na rozmaitych plażach. Obuwie tego rodzaju to doskonały wybór dla osób podróżujących nad morze zagranicę, gdzie można natknąć się na jeżowce czy meduzy. Bardzo często są również jednym z kluczowych elementów wyposażenia wśród osób, które uprawiają najróżniejsze sporty wodne, takie jak kajakarstwo czy windsurfing. W tym pierwszym przypadku będą bardzo pomocne na trudnych szlakach wymagających na przykład przenoszenia kajaków nad pniami czy głazami. 

Jakie są rodzaje butów na plażę i do wody?

W związku z dużym zainteresowaniem tego rodzaju butami, w sklepach rokrocznie pojawia się coraz więcej propozycji. Za najpowszechniejsze uważa się buty wykonane z gumy, które są względnie tanie i zapewniają bardzo dobrą ochronę stopom. Nie zaleca się za to kupowania butów wykonanych w całości z plastiku, ponieważ szybko się nagrzewają, nie zapewniają odpowiedniej wentylacji i mogą prowadzić do bolesnych obtarć i odparzeń. Coraz więcej osób decyduje się na zakup butów, które łączą podeszwę z gumy i cholewkę z wygodnych materiałów szybkoschnących. Cechują się lekkością i wybitną funkcjonalnością,  przez co idealnie nadają się w najróżniejszych okolicznościach wakacyjnych. Jeśli chodzi o samą podeszwę, to można zdecydować się na miękką lub twardą. Ta pierwsza o wiele lepiej sprawdza się podczas wszelkich aktywności plażowych. Z kolei twarda podeszwa jest dobrym wyborem dla osób uprawiających sporty wodne, ponieważ amortyzuje wszelkie nierówności znajdujące się pod wodą.

Jakie modele butów na plażę i do wody są najpopularniejsze?

Większość butów tego rodzaju cechuje ergonomia i stylowy, dynamiczny design. Wielbiciele klasyki chętniej skłonią się ku butom czarnym, ponieważ są uniwersalne i można je łączyć z najróżniejszymi dodatkami, albo przynajmniej jednobarwnymi. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się buty o intensywnych kolorach czy ciekawych zestawieniach kolorystycznych, a więc obuwie pomarańczowe, niebieskie czy też z cholewką w gradiencie przechodzącym w kilka kolorów. Wyprofilowana podeszwa zapewnia nie tylko większą wygodę, ale i bardziej sportowy charakter, przez co buty prezentują się jeszcze atrakcyjniej. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku obuwia na plażę dla dzieci. W tym wypadku zawsze królują intensywne kolory, a także motywy graficzne. Dobrym wyborem dla dziewczynek będą różowe buty z motywem kucyków syrenki czy kucyków, a z kolei chłopcy zachwycą się niebieskimi butami z wielorybami tryskającymi wodą.