Statystyki mówią, że do tej pory, mimo galopującej w zawrotnym tempie technologii i licznych badań, świat podwodny został przez człowieka zbadany zaledwie w kilku procentach. Nic dziwnego, że snorkeling i nurkowanie cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. Dzięki tym dyscyplinom możemy podziwiać podwodne życie, zachwycające rafy koralowe i nietuzinkowe stworzenia. Do podstawowego wyposażenia wszystkich nurkujących należą fajka, maska i płetwy. Do czego służą i dlaczego są niezbędne?

Do czego służy maska do nurkowania?

Maski do nurkowania pełnią dwie podstawowe funkcje, a mianowicie umożliwiają wyraźniejsze obserwowanie podwodnego świata i chronią oczy przez drażniącym działaniem najczęściej słonej wody. Nie sposób wyobrazić sobie wielogodzinnego eksplorowania głębin mórz czy oceanów bez maski. Akcesoria tego rodzaju obejmują niezwykle obszerną kategorię, w której znajdują się produkty o najróżniejszych parametrach, dzięki czemu bez problemu można dostosować je do własnych potrzeb. Maski dzielą się na jednoszybowe i dwuszybowe. W tych pierwszych istnieje tylko jedna szybka, przez co dodatkowe elementy nie ograniczają w żaden sposób widoczności. Maski dwuszybowe wyposażone są w dwie szybki, co ułatwia wymianę szkła na korekcyjne, jeśli jest taka potrzeba. Ponadto na rynku dostępne są maski pełnotwarzowe, które dają możliwość oddychania przez nos i przez usta, jak i maski panoramiczne, które zapewniają najlepszą widoczność pod wodą. Miłośnicy nurkowania mają więc wiele opcji do wyboru, a każdy z nich może dostosować sprzęt do indywidualnych preferencji.

Fajka do nurkowania - kiedy się sprawdzi?

Fajka do nurkowania umożliwia pływanie tuż pod powierzchnią wody, ale bez konieczności podnoszenia głowy, aby zaczerpnąć powietrza. Składa się z rurki, ustnika, zapinki i zaworu zwrotnego. Jej działanie nie w jest w najmniejszym stopniu skomplikowane, ponieważ wystarczy włożyć ją do ust, zanurzyć głowę pod powierzchnią wody i cieszyć się możliwością podziwiania podwodnego spektaklu przez niczym nieograniczony czas. Fajki należą do podstawowego wyposażenia w przypadku snorkelingu, który polega właśnie na tym, aby unosić się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą.

Płetwy - pozycja obowiązkowa dla każdego nurka

Bardzo często mówi się, że płetwy są dla nurka tym, czym silnik jest dla samochodu. To one nadają nurkowi prędkość i zwinność, umożliwiają manewrowanie pod wodą, a przede wszystkim sprawiają, że mięśnie nóg nie są nadmiernie obciążane. Wystarczy spróbować podwodnego pływanie z nimi i bez nich, aby natychmiast zauważyć diametralną różnicę. Na rynku dostępne są różnego rodzaju płetwy, a każdy z nich sprawdza się w nieco innych okolicznościach. Płetwy miękkie sprawdzają się przede wszystkim w przypadku osób, które nie nurkują regularnie i nie prowadzą zbyt aktywnego trybu życia, a w związku z tym ich nogi nie są bardzo umięśnione. Płetwy twarde znajdą za to zastosowanie wśród nurków, którzy regularnie eksplorują podwodny świat, a ich mięśnie są przyzwyczajone do wysiłku. Ponadto płetwy dzielą się również na krótkie i długie. Te krótkie zazwyczaj używane są przez profesjonalistów i osoby z wprawą, natomiast amatorom zaleca się modele dłuższe i miękkie.

Zestawy do nurkowania - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Zestawy do nurkowania obejmujące maskę, fajkę i płetwy gwarantują komplet niezbędnego wyposażenie każdego nurka oraz miłośnika snorkelingu. Stanowią elementarne wyposażenie dla początkujących, którzy chcą sprawdzić się pod wodą, ale i dla doświadczonych nurków ceniących konkretne marki i mających określone wymagania. Dostępne w sklepie internetowym nurkowy.com.pl zestawy są wykonywane z materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu cechują się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto maski są całkiem szczelne, zapewniając komfortowe eksplorowanie świata znajdującego się pod powierzchnią wody. Tego rodzaju zestawy są doskonałym wyborem w przypadku początkujących nurków, a więc między innymi dzieci, którym na początek nie potrzeba niczego poza maską, fajką oraz dobrej jakości płetwami.