Wiele osób błędnie zakłada, że na plaży potrzebne są tylko strój kąpielowy i leżak lub ręcznik. Tymczasem miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu i długich spacerów potrzebują dodatkowo odpowiedniego obuwia, które zapewni im bezpieczeństwo i wygodę. Jakie buty na plażę będą najlepsze i dlaczego warto z nich korzystać?

Buty plażowe - czym są i po co je stosować?

Buty plażowe to rodzaj szczególnego obuwia używanego w wodzie i na plażach, które jest projektowany w celu ochrony stóp. Najczęściej wykonane są z gumy, tworzyw sztucznych czy też pianki, sięgają kostki i są dostępne w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Buty tego rodzaju stanowią wygodną ochronę przed kamieniami, ostrymi krawędziami, meduzami i jeżowcami. Dzięki nim można w pełni cieszyć się wszystkim tym, co oferuje morze i plaża, bez obaw o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Specjalna konstrukcja butów plażowych sprawia, że stabilizują nogę w kostce i zapewniają lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach. W rezultacie posiadacze takich butów mogą uniknąć nie tylko skaleczeń, poparzeń czy zadrapań, ale również znacznie poważniejszych kontuzji. Buty będą również idealnym rozwiązaniem podczas spacerów po maksymalnie rozgrzanym piasku w godzinach południowych.

Kiedy warto zakładać buty na plażę?

Wiele osób decyduje się na nie niezależnie od okoliczności, a więc nawet na piaszczystych plażach podczas zachodu słońca, kiedy piasek wytracił już wysoką temperaturę. Rzeczywiście, ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne i uniwersalne, a są produkowane właśnie po to, aby zapewniać posiadaczom maksymalny komfort. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy obuwie na plażę jest nieodzowne, a poruszanie się w danych miejscach boso nie jest możliwe. Buty na plażę to jeden z kluczowych elementów na plażach kamienistych, kiedy chcemy uniknąć skaleczeń i zadrapań, a także zapewnić sobie lepszą przyczepność na mokrych kamieniach. Na tego rodzaju plaże można natknąć się na przykład w Chorwacji, Czarnogórze czy w Gruzji. Ponadto obuwie na plażę sprawdza się również podczas spacerów nad jeziorami i rzekami, jeśli wybrzeże jest pokryte żwirem. Nie zawsze też mamy pewność, czy pod złotym piaskiem nie ma zanieczyszczeń lub kawałków szkła, a rany tego rodzaju bywają niezwykle uciążliwe podczas urlopu, który zamierzamy w dużej mierze spędzać w wodzie. 

Jakie buty na plażę będą odpowiednie?

Wybór samej kolorystyki czy designu to sprawa drugorzędna w obliczu funkcjonalności. Buty na plażę mogą być wykonane z gumy, pianki czy też tworzywa sztucznego. Nie zaleca się kupowania butów plastikowych, ponieważ materiał ten bardzo szybko się nagrzewa i może obcierać skórę. Jednym z najpowszechniejszych wyborów są buty z gumy, ponieważ są stosunkowo tanie, elastyczne i zapewniają jednocześnie ochronę, jak i przyczepność. Miękka podeszwa doskonale sprawdza się podczas spacerów brzegiem morza czy jeziora, a z kolei twarda podeszwa najczęściej wybierana jest przez osoby uprawiające różne sporty wodne. Dzięki niej mniejsze nierówności na dnie są amortyzowane, a kostki nie są aż tak bardzo narażone na kontuzje. Przed zakupem obuwia warto więc dobrze zastanowić się, w jakim celu będzie ono używane.

Jakie buty plażowe są najlepsze?

Najlepsze buty na plażę to takie, które łączą w sobie funkcjonalność i walory estetyczne. Powinny więc być wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniać solidność i stabilizację. Dobrym przykładem jest bogata oferta sklepu internetowego nurkowy.com.pl, który zajmuje się sprzedażą akcesoriów i odzieży dla nurków oraz fanów wszelkich sportów wodnych. Obuwie oferowane przez sklep wykonane jest z oddychającego, bardzo elastycznego materiału, który umożliwia szybkie odprowadzanie wilgoci i dopasowuje się do kształtu stopy. Podeszwy w butach wykonane są z gumy TPR, która cechuje się trwałością, a przy okazji jest przyjazna dla środowiska. Warto również wspomnieć o profilowanej wkładce i lekkości, które sprawiają, że buty są nie tylko wygodne, ale i bardzo lekkie. Wszystkie te parametry mogą w wielkim stopniu umilić spacery i wszelkie aktywności nad wodą.