Akcesoria

Akcesoria

Filtry aktywne

Pokaż wszystkie produkty

Freediving to jeden z tych sportów, które wymagają odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. Poza niezbędnymi piankami neoprenowymi, które gwarantują odpowiedni poziom komfortu niezwykle ważne są również akcesoria, dzięki którym nurkowanie na wstrzymanym oddechu będzie zoptymalizowane pod względem bezpieczeństwa. Bojka nurkowa to jeden z tych elementów o których nie należy zapominać, przymierzając się do freedivingu. Tego rodzaju boja nurkowa pełni niezwykle ważną funkcję sygnalizacyjną. Jak właściwie działa i dlaczego jest niezwykle ważna? 

Funkcje bojki nurkowej 

Boja sygnalizacyjna charakteryzuje się wyrazistym kolorem, które powoduje, że jest doskonale widoczna nawet z dużych odległości. Dzisiaj właściwie każda osoba przystępująca do kursów związanych z różnego rodzaju nurkowaniem dowiaduje się, w jaki sposób i kiedy należy zastosować bojkę. Bojka to element wyposażenia, który w ogromnym dużym stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa oraz komfortu zarówno osoby nurkującej, jak i osób postronnych. Dryfuje na powierzchni wody, oznaczając dokładnie miejsce wynurzenia. Jest sygnałem przede wszystkim dla innych osób przebywających na tym samym obszarze, że w danym miejscu odbywa się freediving. Nie należy również zapominać, że boja to dodatkowy element, który w krytycznej lub nieoczekiwanej sytuacji pomaga namierzyć osobę zajmującą się freedivingiem. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, kiedy zbyt duże fale sprawiają, iż nurkowie wbrew własnej woli oddalają się od docelowego miejsca. Bojka sygnalizacyjna pozwala na bezpieczne uprawianie freedivingu na obszarach uczęszczanych. Dzięki takiemu oznaczeniu osoby znajdujące się w okolicy będą miały świadomość, że pod wodą znajduje się freediver. 

Jak wyglądają bojki sygnalizacyjne? 

Bojka powierzchniowa niejedno ma imię. Na rynku bezustannie pojawiają się nowe propozycje od renomowanych producentów, którzy wciąż prześcigają się we wdrażaniu konkretnych innowacji i zastosowaniu nowych technologii. Najpopularniejsza boja powierzchniowa to SBM, która kształtem przypomina nieco rękaw. Posiada odpowiedni zawór, odznacza się bardzo wyrazistym kolorem pomarańczowym i na ogół wyposażona jest w dodatkowe elementy odblaskowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również bojka powierzchniowa z flagą. I w tym wypadku bojka z flagą najczęściej jest wykonana z niezwykle wytrzymałego nylonu, który jest w pełni uodporniony na działanie promieni słonecznych i wielu innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Wystająca ponad powierzchnię i powiewająca na wietrze wyrazista flaga jest dodatkowym atutem, który wpływa na widoczność bojki w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Boja z flagą wyposażona jest w wygodne uchwyty, dzięki czemu jest poręczna i stanowi doskonałe zabezpieczenie w kryzysowych sytuacjach. Dostępna w ofercie boja z flagą to gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa każdego freedivera. Sporym uznaniem cieszą się również bojki o kształcie nieco zniekształconej kuli. I w tym przypadku mamy do czynienia z oznaczeniem o wyrazistym i doskonale widocznym kolorze. Bojka tego typu zajmuje niewiele miejsca i nie stanowi dodatkowego balastu.

Jak przygotować bojkę? 

Boja to element, który musi zostać odpowiednio przygotowany jeszcze przed zanurzeniem. Choć freediving kojarzy się błędnie ze sportem, który nie wymaga żadnego sprzętu, to jednak należy pamiętać, ze freediverzy również korzystają z dobrodziejstw technologicznych, które podnoszą poziom komfortu oraz bezpieczeństwa. Bojka powinna być trwale połączona ze szpulką o czym każdy początkujący dowiaduje się właściwie na pierwszych spotkaniach podczas kursu. Najważniejszym będzie, by bojkę można było sprawnie i bez najmniejszych problemów odpiąć. Jest to kwestia indywidualna, którą warto przetestować jeszcze na powierzchni. Upewnienie się, że boja nurkowa znajduje się we właściwym i dogodnym miejscu pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i nerwów w docelowej lokalizacji. Freediving, podobnie jak inne sporty wodne, jest dyscypliną, do której należy się odpowiednio przygotować. Bojka powierzchniowa jest bez wątpienia tym elementem wyposażenia, bez którego nie sposób wyobrazić sobie swobodnego nurkowania.