Adaptery

Adaptery

W tym dziale znajdą Państwo wszelkiego rodzaju adaptery do butli, adaptery stalowe, adaptery aluminiowe, przejściówki DIN/INT.

Filtry aktywne

Pokaż wszystkie produkty

Adaptery i karabińczyki nurkowe - rodzaje i zastosowanie

Odpowiednie wyposażenie nurka to niezwykle istotna kwestia. Jednak aby zestaw gwarantował odpowiednie jego działanie, istotne jest właściwe dopasowanie do siebie wszystkich jego elementów. Osobom, które nie nurkują może się wydawać, że zestaw do nurkowania składa się z aparatu oddechowego i butli, zaś wszystkie pozostałe elementy są jedynie dodatkiem do niego. Jednakże wszystkie, nawet najmniejsze elementy które znajdują się w zestawie do nurkowania stanowią o jego prawidłowym działaniu.

Wiele elementów, które odpowiadają za prawidłowość działania zestawu do nurkowania nie jest widocznych, jednakże ich rola jest bardzo istotna, jeśli chodzi o wygodę korzystania z zestawu jak również jego niezawodność. Adaptery, karabińczyki i wiele mniejszych elementów nie jest widocznych gołym okiem, jednak powinny być właściwie dopasowane.

Adaptery do nurkowania – jak je dobrać?

Adaptery do nurkowania to niezbędny element każdego zestawu. Umożliwiają one montaż butli do jacketu nurkowego, co zapewnia jej umiejscowienie na właściwej pozycji jak również trwałe i bezpieczne dla nurka połączenie. Najczęściej stosowany jest adapter do pojedynczej butli, umożliwiający zamocowanie jednej butli z powietrzem. Tutaj nurkowie mają do wyboru adapter/adaptery nurkowe wykonane z bardzo różnorodnych materiałów, jak również w różnych wielkościach i kształtach, co daje możliwość ich jak najlepszego dopasowania.

Najczęściej wybierane są adaptery do butli wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Te materiały bowiem są odporne na działanie wody morskiej i zawartej w niej soli, która często wywołuje szybką korozję w innych materiałach. Zazwyczaj pasują one bez problemu do większości standardowych płyt, co sprawia że nie ma konieczności kupowania kilku adapterów w przypadku posiadania różnych butli. Można je kupić w zestawie z odpowiednio dopasowanymi śrubami jak też bez nich, jest to tylko kwestia oczekiwań kupującego. Tego typu adaptery są również nazywane sztywnymi, ze względu na swoją konstrukcję. Aluminiowe adaptery są najlżejsze, te wykonane ze stali nierdzewnej ważą zazwyczaj nieco więcej. Jednakże różnice w wadze nie są dla nurków najbardziej istotne. Niektórzy wybierają adaptery ze stali nierdzewnej, wskazując iż są one mniej odporne na uszkodzenia i odkształcanie niż adaptery wykonane z aluminium.

Poza sztywnymi adapterami można również wybrać tak zwane miękkie adaptery. Wykonane są często z cordiury, materiału odpornego na działanie wody morskiej. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują, zajmują bowiem mniej miejsca niż sztywne adaptery i z pewnością są od nich znacznie lżejsze. Decydując się na zakup miękkich adapterów dobrze jest wybrać zestaw, w skład którego poza adapterem wchodzą również pasy podtrzymujące butlę.

Karabińczyki i ich wykorzystanie

Jednym z elementów, które są zdaniem nurków niezbędne w zestawie są również takie jak karabińczyk nurkowy. Mają bardzo wiele różnorodnych zastosowań, a duża ich ilość na rynku sprawia, że bez problemu można dopasować idealne do potrzeb danej osoby. Karabinki bowiem zazwyczaj każdy dopasowuje do swoich potrzeb i oczekiwań, co umożliwia odpowiednią personalizację całego zestawu do nurkowania. Karabińczyki mogą być pojedyncze lub podwójne, te ostatnie dają możliwość szybkiego ich wypięcia całkowicie i wpięcia w inne miejsce.

Karabińczyki w nurkowaniu wykorzystywane są do bardzo wielu zadań. Umożliwiają szybkie i bezproblemowe zamontowanie akcesoriów takich jak na przykład manometr, latarka czy wiele podobnych, które podczas nurkowania mogą okazać się niezwykle przydatne. Pojedyncze karabińczyki dają możliwość stworzenia dość trwałego połączenia ich z zestawem. Często wykorzystuje się je do przytwierdzania akcesoriów, które nie są często wypinane i nie ma konieczności zmiany ich położenia. Podwójne karabińczyki stosuje się na przykład do mocowania latarek. Dzięki temu bez problemu można nie tylko je odpiąć w razie konieczności, ale również zamontować w innym miejscu zestawu nurkowego, co daje możliwość lepszego oświetlenia przestrzeni pod wodą.