Akcesoria do suchych skafandrów

Akcesoria do suchych skafandrów

Filtry aktywne

Pokaż wszystkie produkty

Suchy skafander i akcesoria

Suche skafandry są często wykorzystywane przez nurków. Jego nazwa wzięła się od jego funkcji. Wykonuje się je bowiem tak aby zabezpieczać całe ciało przed wodą, dzięki jego budowie jak również materiałom, z jakich się je wykonuje. Tego typu skafandry stosuje się przede wszystkim w celu zapewnienia jak najlepszej ochrony termicznej organizmu. Ponieważ oddziela ciało od wody, doskonale sprawdza się w nurkowaniu w zimnej wodzie. Niektórzy decydują się na nie również ze względu na fakt, że często znacznie łatwiej jest założyć suchy skafander niż tak zwany mokry zestaw.

Skafandry suche wykonuje się z odpowiednich materiałów, a także mają specjalnie wykonane kryzy przy szyi jak również nadgarstkach, co sprawia że woda nie przedostaje się pod skafander. Dobór odpowiedniego skafandra to nie tylko jego wybór pod względem szczegółów jego budowy, ale również dopasowanie niezbędnych akcesoriów.

Jakie akcesoria do suchego skafandra?

Akcesoria do suchych skafandrów to wiele różnorodnych przedmiotów, które nie tylko ułatwiają nurkowanie, ale również jego przechowywanie. Ocieplacz do nurkowania to jeden z ważniejszych elementów, aby zapewnić właściwą izolację. Ocieplacze do nurkowania powinny być wybierane nie tylko do konkretnego skafandra, ale również do temperatury, w której nurek będzie przebywał pod wodą. Im zimniejsze środowisko czy większa głębokość nurkowania, tym lepsza izolacja powinna zostać zastosowana.

Ważną rolę odgrywają również rękawice do suchego skafandra. Odsłonięte dłonie bardzo szybko mogą przyczyniać się do wyziębiania organizmu, uniemożliwiając tym samym swobodne i bezproblemowe nurkowanie. Zazwyczaj są one montowane przy pomocy odpowiednich pierścieni, co daje pewność trwałego i szczelnego połączenia. Niektóre modele zamiast montażu przy pomocy pierścieni są wklejane. Tutaj jednak konieczne jest sprawdzenie, czy w wybranym modelu skafandra jest możliwe zastosowanie takiego rozwiązania. Niektóre modele posiadają dodatkową wkładkę wewnętrzną, której zadaniem jest zapewnienie dodatkowego ocieplenia dla nurka. Pierścienie do suchego skafandra, umożliwiające montaż rękawic często są produkowane tak, aby pasować do wielu modeli.

Nie można zapominać również o tym, aby odpowiednio dopasować buty do suchego skafandra. Najczęściej są one od wewnątrz ocieplane neoprenem, co zapewnia nurkowi odpowiednią izolację. Dobór obuwia uzależniony jest w dużej mierze od tego, w jakich warunkach mają być wykorzystywane.

Na co zwracać uwagę przy wyborze skafandra?

Zamek do suchego skafandra i jego rodzaj to jeden z elementów, na który patrzą osoby przymierzające się do jego zakupu. Bez względu na to, czy zostanie wybrany zamek metalowy do suchego skafandra czy zamek plastykowy do suchego skafandra, warto pamiętać że są one wodoszczelne i gazoszczelne, co umożliwia zapewnienie nurkowi odpowiednich warunków. Bardzo popularne są takie jak zamek Tzeep, uznawane jako jedne z lepszych produktów na rynku.

Wybierając suchy skafander trzeba również pamiętać o możliwości zapewnienia odpowiedniej pozycji dla nurka. Dlatego skafander jest wyposażony w zawór dodawczy do suchego skafandra czy też zawór upustowy do suchego skafandra. Dzięki niemu można dodawać lub zmniejszać ilość powietrza w skafandrze, co sprawia że można utrzymać wskazaną pozycję dla nurka. To zaś prowadzi do zapewnienia odpowiedniej pływalności, czyli właśnie uzyskania odpowiedniej pozycji, w której górna lub donna część ciała znajduje się nieco wyżej, w zależności od potrzeb czy też aktualnej sytuacji nurka lub też miejsca, w którym nurkuje. Warto pamiętać, że tego typu zawory są uznawane jako niezbędny element wyposażenia suchych skafandrów.

Ponadto decydując się na zakup suchego skafandra nie można zapominać o akcesoriach takich jak torba do suchego skafandra. Wykonuje się je nie tylko z odpowiednio trwałych materiałów, ale również dbając o odpowiednią ich wielkość. Dzięki temu skafander jest chroniony przed uszkodzeniami. Ponadto wiele z nich wyposażonych jest w odpowiednie szelki, umożliwiające noszenie jej na plecach, co na pewno ułatwia transportowanie skafandra.

Podział na skafandry powłokowe i neoprenowe dotyczy materiału, z którego wykonany jest kombinezon do nurkowania. 

Skafandry powłokowe dzielą się na wykonane z: 

1. Trylaminatu - to materiał syntetyczny, który składa się z trzech warstw: zewnętrznej warstwy odpornie na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne, warstwy środkowej z membraną wodoszczelną i oddychającą oraz wewnętrznej warstwy komfortowej dla skóry. (Dodatkowo ripstop jako uzupełnienie w niektórych niejscach - to materiał syntetyczny, który składa się z nici poliestrowych w układzie siateczkowym, dzięki czemu jest bardzo odporny na rozrywanie i przetarcia. )

2. Cordury - to nylonowe tkaniny, które są bardzo odporne na przetarcia, rozdarcia i działanie promieniowania UV. Tkaniny te charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. (Dodatkowo ripstop jako uzupełnienie w niektórych niejscach - to materiał syntetyczny, który składa się z nici poliestrowych w układzie siateczkowym, dzięki czemu jest bardzo odporny na rozrywanie i przetarcia. )

Skafandry neoprenowe natomiast wykonane są z neoprenu - materiału syntetycznego, który charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną i elastycznością. Neopren występuje w dwóch podstawowych rodzajach: 

1. Neopren zwykły - jest to tradycyjny neopren, który składa się z gumy z neoprenu wzmocnionej tkaniną. Jest stosowany głównie do skafandrów o grubości od 3 do 7 mm, ponieważ zapewnia dobrą izolację termiczną, ale jest mniej elastyczny. 

2. Cresh neopren - to specjalna odmiana neoprenu, która charakteryzuje się większą elastycznością i lepszą izolacją termiczną niż neopren zwykły. Cresh neopren jest stosowany do skafandrów o grubości od 2 do 5 mm, ponieważ zapewnia większą swobodę ruchów i wygodę podczas nurkowania.