Akcesoria do jacketów

Akcesoria do jacketów

Filtry aktywne

Pokaż wszystkie produkty

Dobór akcesoriów do jacketów nurkowych

Nurkowanie to z pewnością niezwykle duża przyjemność, jednak aby tak się stało, konieczne jest zadbanie o odpowiedni strój jak również niezbędne akcesoria. Elementem, który stanowi bardzo ważny element każdego zestawu są kamizelki nurkowe. Muszą być one dobrane wielkością do ciała nurka, dzięki czemu zapewniają przede wszystkim odpowiednią wygodę poruszania się pod wodą. Nieodpowiednio dobrany rozmiar nie tylko będzie utrudniał ruchy, ale również może powodować otarcia i podrażnienia skóry, które dodatkowo może potęgować sól morska. Dlatego każdy nurek zazwyczaj dobiera kamizelki indywidualnie do swoich potrzeb jak również budowy ciała.

Jednak po wyborze kamizelki niezwykle istotnym zadaniem jest również dobranie właściwych akcesoriów do jacketów. Nie można zapominać o tym, że wszystkie niezbędne elementy zestawu nurkowego powinny być odpowiednio przytwierdzone do kamizelki, co zapewnia bezproblemowe korzystanie z nich. D-ringi, klamry czy też płyty do jacketów to nie tylko możliwość skutecznego i bezpiecznego przytwierdzenia niezbędnych elementów zestawu, ale również umożliwiają dopasowanie kamizelki wraz z akcesoriami do budowy ciała konkretnego nurka.

Jak dobierać akcesoria do jacketów?

Odpowiednie akcesoria do jacketów nurkowych powinny być dobierane nie tylko do potrzeb konkretnego nurka, ale również do stosowanych przez niego elementów, tworzących zestaw. To daje pewność stworzenia odpowiednio dopasowanego zestawu i pewność bezproblemowego korzystania z niego. Często na wybór akcesoriów wpływ na nie tylko to, która firma jest ich producentem, ale również ich waga czy inne parametry techniczne.

Płyty do jacketów typu skrzydło.

Jednym z niezbędnych elementów zestawu jest między innymi płyta. Odpowiednio wykonana umożliwia przytwierdzenie do niej butli nurkowej w trwały i bezpieczny sposób. Płyty są odpowiednio profilowane, co daje pewność, że nie będą krępowały ruchów podczas nurkowania. Najczęściej wybieranymi są takie jak płyta stalowa czy płyta aluminiowa. Obie charakteryzują się niezwykle duża odpornością na działanie wody morskiej i zawartej w niej soli. Płyta aluminiowa jest nieco lżejsza, co przekłada się nie tylko na wagę całego zestawu podczas nurkowania, ale również na jego przewożenie. Ci, którzy często podróżują, korzystając na przykład z publicznego transportu doceniają różnice w wadze zestawu, bywa że jest to przynajmniej kilka kilogramów mniej, jeśli decydują się na akcesoria aluminiowe. Pas do butli to również element niezbędny do tego, aby zadbać o jej odpowiednie umiejscowienie na kamizelce.

Akcesoria niezbędne w zestawie

Akcesoriami, które również często stosuje się w nurkowaniu są różnego rodzaju kieszenie. Mogą one być przytwierdzane zarówno do kamizelki, jak też do pasa czy nawet na nodze. Kieszeń na maskę często stanowi element zestawu nurkowego i jest przytwierdzana do pasa. Niektórzy nurkowie decydują się na stosowanie specjalnych pojemników na maski zamiast mieszeni, wówczas jednak nie są one zabierane pod wodę. Kieszeń na nogę często jest wykorzystywana do przechowywania niektórych akcesoriów lub jako dodatkowa kieszeń balastowa. Dobrym pomysłem jest również kieszeń cargo, zazwyczaj montowana do pasa. Pozwala na przechowywanie maski  lub bojki, często również posiadają specjalne otwory, umożliwiające pozbycie się nadmiaru wody po nurkowaniu.

Inflatory – element niezbędny

Inflator nurkowy zaliczany jest do tych elementów, bez których nie może być mowy o odpowiednim zestawie nurkowym. Produkty takie jak inflator Xdeep to nie tylko wygoda ich stosowania, ale przede wszystkim bardzo wysoka jakość wykonania. Niezwykle ważnym elementem jest przede wszystkim głowica do inflatora i jej odpowiednie wykonanie.

Dodatkowe wyposażenie jacketu

Zawór nadmiarowy to akcesoria, które są również wykorzystywane w nurkowaniu. Pozwala na szybkie wyregulowanie ciśnienia, co daje możliwość bezproblemowego nurkowania na różnych głębokościach. Nosi potoczną nazwę spłuczka, i często właśnie pod ta nazwą jest oferowana przez producentów czy sklepy. Niezbędnym wyposażeniem jacketu jest również d-ring, czyli  stalowy pierścień w kształcie litery D. Umożliwia bezproblemowe przytwierdzenie do jacketu różnych akcesoriów. 

W zestawie nurka powinna się również znaleźć klamra do pasa balastowego.