O-ringi

O-ringi

Filtry aktywne

Pokaż wszystkie produkty

Oringi w nurkowaniu

Odpowiednie zestawy do nurkowania to przede wszystkim odpowiednie elementy, które stanowią o całości i przede wszystkim właściwym działaniu wszystkich elementów składowych. Na pewno za to odpowiadają  nie tylko te elementy, które widać gołym okiem, ale również te, których nie widać i często są również niewielkich rozmiarów. Jednak pomimo tego, że są niewielkie, to jednak ich znaczenie w całym układzie jest bardzo istotne.

Każdy zestaw nurkowy to nie tylko butla z powietrzem, aparat oddechowy czy odpowiednio dobrany skafander. To również akcesoria takie jak karabińczyki, d-ringi czy klamry oraz wiele innych, które nie tylko stanowią część zestawu, ale również zapewniają nurkom odpowiednią wygodę korzystania z nich. W celu połączenia ze sobą wszystkich elementów zestawu konieczne jest stosowanie właściwie dopasowanych elementów, takich jak na przykład reduktory, adaptery czy przejściówki. Są one wykonywane zazwyczaj ze stali nierdzewnej, co przede wszystkim wpływa na ich bardzo dużą trwałość jak również odpowiednią odporność na działanie wody morskiej i innych czynników, przyspieszających na przykład korozję.

 

Trwałość połączeń w zestawie nurkowym

W przypadku połączeń w zestawie nurkowym bardzo istotne jest zadbanie o to, aby były one trwałe. Jednocześnie zaś bardzo ważna jest szczelność, co nie tylko umożliwia oddychanie pod wodą ale również wpływa na wiele innych aspektów. Stosowanie elementów ze stali nierdzewnej do łączenia części zestawów nurkowych nie daje pewności stworzenia właściwego połączenia, o wymaganych parametrach. Dlatego też stosuje się o-ringi, których zadaniem jest waśnie zapewnianie znacznie lepszej szczelności całego układu i tym samym jego znacznie lepszego działania.

Jeśli chodzi o zestaw o-ringów nurkowanie wymaga zastosowania kilku z nich, przede wszystkim jeśli chodzi o ich wymiary. O-ringi powszechnie znane i stosowane są na przykład  w motoryzacji, gdzie stanowią często istotny element składowy części silnika czy wielu innych mechanizmów.

O-ringi to niewielkie uszczelki, charakteryzujące się przede wszystkim kołowym przekrojem. Podczas łączenia ze sobą elementów, co często następuje poprzez ich skręcanie ze sobą, uszczelka jest dociskana, zapewniając znacznie lepsze połączenie i dając pewność szczelności tak wykonanego połączenia.

Z czego wykonuje się o-ringi?

Do produkcji o-ringów wykorzystuje się różne materiały, jednakże do najbardziej popularnych zalicza się przede wszystkim odpowiednie rodzaje silikonu jak również gumy. Bywa także, iż o-ringi wykonywane są z nitrylu czy vitonu. Viton stosowany jest często w połączeniach, w których chodzi o zapewnienie szczelności dla instalacji tlenowych.

Rodzaj materiału jaki jest wykorzystywany do produkcji o-ringów wpływa również na ich żywotność czy określa ich inne parametry. Zazwyczaj o-ringi dzieli się na o-ringi przeznaczone do instalacji niskociśnieniowych jak również wysokociśnieniowych. W zależności od tego, w jakiej instalacji ma być zastosowany o-ring, różnią się one od siebie również ich twardością.

Warto pamiętać, że o-ringi można stosować zarówno w połączeniach statycznych jak też z powodzeniem w ruchomych. Szczególnie w tych ostatnich jednak warto pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego smarowania połączenia, co zapobiega jego uszkodzeniu i dodatkowo wzmacnia wykonane połączenie. Zazwyczaj w przypadku połączeń uszczelnianych przy pomocy o-ringów wykorzystuje się silikon, który doskonale sprawdza się w takiej sytuacji.

O-ringi stosowane w nurkowaniu często nie różnią się od tych, które wykorzystuje się w innych mechanizmach, jednakże decydując się na zakup zestawów o-ringów przeznaczonych dla nurków mogą mieć oni pewność, że znajdujące się w zestawie o-ringi bez problemu będą pasowały do elementów zestawu nurkowego. Wykorzystuje się je powszechnie w inflatorach, butlach, wężykach a także w automatach oddechowych. Co pewien czas konieczne jest sprawdzanie całości sprzętu nurkowego, również pod kątem stanu zastosowanych w nich o-ringów. Niektórzy podczas wymiany konkretnych elementów w zestawie decydują się również na wymianę o-ringów na nowe, co daje większą pewność ich odpowiedniego działania.