Karabinki

Karabinki

Rodzina karabinków używanych do nurkowania jest ogromna. Karabinki, karabińczyki, tłokowe, nierdzewne, mosiężne, karabinki jednostronne, karabinki dwustronne, karabinki z krętlikiem.

Filtry aktywne

Pokaż wszystkie produkty

Karabińczyki jednostronne i dwustronne - kiedy je stosować?

Zestaw do nurkowania zazwyczaj jest tworzony tak, aby dopasować go jak najbardziej do oczekiwań konkretnej osoby jak również jej potrzeb. Oczywiście najważniejszymi elementami są takie jak butla z dobranej do oczekiwań nurka pojemności a także dopasowany aparat oddechowy. Całość zazwyczaj uzupełniona jest właściwie dopasowaną kamizelką, do której przy pomocy odpowiednich adapterów mocuje się niezbędne elementy zestawu nurkowego. Jednakże za prawidłowe działanie zestawu i jego dopasowanie do potrzeb danego nurka odpowiada również wiele innych,  znacznie mniejszych i często niewidocznych elementów, które są jednak równie ważne i niezbędne. Karabińczyki nurkowe to jedne z tych, które można dowolnie wybierać, aby dopasować je jak najlepiej do konkretnego zestawu i potrzeb danego nurka.

Karabinki pojedyncze i ich zastosowanie

Pojedyncze karabinki nurkowe to jedne z tych, które są często wybierane jako element wyposażenia zestawu. Z jednej strony posiadają one spust, umożliwiający szybkie przypięcie lub odpięcie akcesoriów, z drugiej zaś oczko, które daje możliwość przytwierdzenia karabińczyka w pewny sposób. Można go przytwierdzić do konkretnego przedmiotu, wpinając następnie przy pomocy haczyka i spustu do szlufek. Można również przytwierdzić karabińczyk do zestawu nurkowego, zaś w haczyk wpinać dowolne akcesoria. Takie jednostronne połączenie daje większą pewność przytwierdzenia a tym samym nie daje możliwości przypadkowego wypięcia karabińczyka.

Oczywiście istotnym elementem jest wykonanie karabińczyka z materiałów odpowiedniej jakości. Narażone są one bowiem na działanie soli, zawartej w wodzie morskiej, dlatego też muszą być na nią odporne. Dlatego wykonuje się je ze stali nierdzewnej, która jest najlepszym materiałem do ich produkowania.  Znaczna większość nurków decyduje się na karabinek/karabińczyk tłokowy, którego konstrukcja jest znacznie mniej narażona na awarie niż inne rodzaje.

Produkty takie jak karabinek/karabińczyk Xdeep, Tecline są zaprojektowane tak, aby nie tylko odpowiednio spełniać swoje przeznaczenie, ale również zapewniać wygodę korzystania z nich. Spust jest odpowiedniej wielkości i szerokości, aby bez problemu można było w każdej sytuacji uwolnić spust. Nie można zapominać o tym, iż nurkowie bardzo często korzystają z rękawic, które nieco mogą ograniczać możliwości chwytania oraz odpowiedniego operowania karabińczykiem. Ponadto dość istotna jest również właściwa wielkość zarówno oczka, jak też haczyka, co daje możliwość bezproblemowego przytwierdzenia wybranych akcesoriów do zestawu nurkowego. Często wykorzystuje się je do przytwierdzania na przykład manometru, z którego nurkowie nie zawsze korzystają często podczas nurkowania.

Dwustronne karabińczyki i ich zastosowanie

Nieco innym rodzajem karabińczyków są karabińczyki dwustronne. W odróżnieniu od pojedynczych, z obu stron posiadają haczyki i spusty, umożliwiające bezproblemowe ich przytwierdzanie jak również odpinanie z obu stron. Karabinek/karabińczyk dwustronny często wykorzystywany jest do przytwierdzania akcesoriów, z których nurkowie często korzystają, i które dzięki nim mogą być przyczepiane w dowolnym miejscu.

Karabinek/karabińczyk double-ender najczęściej jest skonstruowany tak, aby można było bez problemu nie tylko odpiąć go z jednej strony, ale również jednoczesne odpięcie z obu stron. Dzięki temu szybko można uwolnić karabińczyk i przypiąć go w innym miejscu. Stal nierdzewna, wykorzystywana do produkcji karabińczyków podwójnych, podobnie jak w przypadku pojedynczych daje pewność ich trwałości jak również odpowiedniej odporności na działanie soli morskiej. Jednocześnie zapewnia również odpowiednie ich działanie przez długi czas.

Wybór odpowiednich karabińczyków to jedynie decyzja nurka i jego oczekiwań. Oczywiście dobrze jest posiadać w zapasie dodatkowe karabińczyki, dzięki czemu w każdej sytuacji można skomponować własny zestaw lub ewentualnie zastąpić uszkodzone karabińczyki nowymi. Wielu nurków decyduje się na korzystanie z karabińczyków jednej firmy, które cenią i które według nich są dla nich najlepsze.