Nurkowanie w obecnych czasach cieszy się coraz większym zainteresowanie. Rozwija się handel związany ze sprzedażą specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do tego rodzaju aktywności jak i pojawiają się coraz częściej oferty kursów nurkowania. Czym tak właściwie jest nurkowanie? Początkowo było to zajęcie przeznaczone do celów naukowych, ratunkowych, obecnie coraz częściej nurkowanie kojarzy się nam, jednak z rekreacją.

Dość awangardową co sprawia, że tego typu aktywność zaliczamy do tak zwanych sportów ekstremalnych. Fakt, że nurkowanie obecnie jest już nie tylko zajęciem pewnego grona osób, ale często uprawianym dla relaksu rodzajem sportu sprawia, że na rynku pojawiło się wiele firm zajmujących się sprzedażą specjalistycznego sprzętu do nurkowania.

Asortyment jest naprawdę bogaty. W zależności od tego jaki rodzaj nurkowania wybierzemy bez problemu dobierzemy do niego odpowiednie osprzętowienie. Jego ilość może zadziwiać i nie każdy może sobie zdawać jak bogata jest tego rodzaju oferta. Do tak zwanej Grupy przedmiotów ABC do nurkowania, czyli tych całkowicie podstawowych zaliczyć można maskę no nurkowania, płetwy i fajkę. Może nie tak podstawowym, ale powszechnie znanym atrybutem każdego nurka jest pianka . Jej głównym zadaniem jest ochrona termiczna, gdyż zimno panujące pod wodą jest czynnikiem zdecydowanie ograniczającym.

Mniej oczywistym rodzajem osprzętowienia nurka mogą się okazać buty do nurkowania. Choć wydaje się to oczywistym elementem nie każdy zdaje sobie sprawę z ich istnienia, buty te służą do mocowania do nich płetw. Innym nie do końca oczywistym sprzętem jest jacket nurkowy, a jest on niezbędnym do nurkowania na większych głębokościach. Pozwala on na bezpieczne i wygodnie zamontowanie butli na plecach nurka, ale co ważniejsze na kontrolowanie prędkości zanurzenia i wynurzenia oraz utrzymania stabilnej pozycji w wodzie, co jest niezwykle istotne.

Natomiast określenie typu suchy skafander może się okazać dla niektórych osób czystą abstrakcją, a jak się okazuje ten rodzaj skafandra jest obecnie równie często wybierany co skafander mokry. Jego główną funkcja jest ochrona termiczna nurka. Można przypuszczać, że popularność, którą ostatni czasy zyskuje skafander suchy zawdzięcza temu, że zapewnia bardzo duży komfort cieplny oraz stosunkowo dużą łatwość ubierania. Naturalnie przedstawione tutaj sprzętu do nurkowania stanowią jedynie krople w morzu jaką jest obecnie oferta specjalistycznego sprzętu do nurkowania.

Wielorakość ofert, a także samego sprzętu sprawia, że dziś nurkować może właściwie każdy. Bez względu na to czy ktoś dopiero dołącza do środowiska nurkowego, czy jest już doświadczony w tego rodzaju dziedzinie znajdzie to, co jest mu nie tylko potrzebne, ale i najbardziej dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Łatwy dostęp do sprzętów i kursów nurkowania sprawia, ze obecnie ten rodzaj aktywności sportowo-rekreacyjnej jest jednym z najbardziej dynamicznie się rozwijających a liczebność środowiska na przestrzeni ostatnich lat znacząco wzrosła.